TSZ
Karta regionalnih potpora - koliko sufinanciranje može dobiti poduzetnik za kupnju novog stroja?
Updated: Mar 11, 2022
Odgovor na pitanje koliku potporu možete dobiti za nabavu novog stroja, izgradnju ili opremanje novog proizvodnog pogona, potrebno je između ostalog potražiti u dokumentu Karta regionalnih potpora. Ovim dokumentom određeno je koliku će regionalnu potporu tj. intenzitet sufinanciranja dobiti npr. srednji poduzetnik na području Slavonije u odnosu na poduzetnika iste veličine u Gradu Zagrebu ili na nekoj drugoj lokaciji u RH. U prethodnom programskom razdoblju vrijedila je karta kojom je definiran jednak intenzitet potpore neovisno u kojem dijelu Hrvatske se investicija realizira tj. bez obzira na razvijenost pojedine regije intenzitet je bio: 25 % za velikog poduzetnika, 35 % za srednjeg i 45 % za mikro/malog.
Nova karta, odobrena od strane Europske komisije, omogućit će više intenzitete potpore za poduzetnike svih veličina u svim krajevima Hrvatske. Primjerice, mali poduzetnik u Karlovcu će u novim natječajima (već u 2022. godini) moći ostvariti umjesto dosadašnjih 45 %, visokih 70 % sufinanciranja za kupnju strojeva. Investitori na području Grada Zagreba također će moći ostvariti višu potporu. Promatramo li malog poduzetnika koji investira u Gradu Zagrebu, umjesto dosadašnjih 45 % moći će ostvariti 55 % sufinanciranja tj. 45 % ukupno prihvatljivih troškova morat će financirati vlastitim sredstvima, Podloga za primjenu novih intenziteta je nova podjela Hrvatske na 4 NUTS 2 regije i to:
Panonska Hrvatska koja obuhvaća: Bjelovarsko-bilogorsku, Virovitičko-podravsku, Požeško-slavonsku, Brodsko-posavsku, Osječko-baranjsku Vukovarsko-srijemsku, Karlovačku i Sisačko-moslavačku županiju.
Jadranska Hrvatska koja obuhvaća: Primorsko-goransku, Ličko-senjsku, Zadarsku, Šibensko-kninsku, Splitsko-dalmatinsku, Istarsku i Dubrovačko-neretvansku županiju
Grad Zagreb
Sjeverna Hrvatska koja obuhvaća: Međimursku, Varaždinsku, Koprivničko-križevačku, Krapinsko-zagorsku i Zagrebačku županiju

Novi intenziteti potpora za pojedinu regiju su:

Intenziteti potpora definirani su prema tome koliko pojedina regija doseže prosječnog BDP-a po stanovniku EU-27. Za Ličko-senjsku županiju, klasificiranu kao rijetko naseljeno područje, predložen povoljniji tretman u kontekstu dodjele operativnih potpora.
Europska komisija je do sada također donijela odluke o Kartama regionalnih potpora za Poljsku, Slovačku, Češku i Mađarsku:
Poljska ima 17 NUTS 2 regija, od kojih 14 može primiti regionalnu potporu. Stope sufinanciranja za velike poduzetnike se kreću od 30 do 50 %, dok će neki razvijeniji segmenti tih regija imati nešto manju stopu potpore (15 - 20 %).
Slovačka ima 4 NUTS 2 regije, od kojih 3 mogu primiti regionalnu potporu. Stope sufinanciranja za velike poduzetnike se kreću od 30 do 50 %.
Češka ima 8 NUTS 2 regija, od kojih je 4 mogu primiti regionalnu potporu. Stope sufinanciranja za velike poduzetnike se kreću od 30 do 40 %, dok će neki razvijeniji segmenti tih regija imati nešto manju stopu potpore (15 - 20 %).
Mađarska ima 8 NUTS 2 regija, od kojih 7 može primiti regionalnu potporu. Stope sufinanciranja za velike poduzetnike se kreću od 30 do 50 %.
U svim zemljama se za srednjeg poduzetnika primjenjuje 10 % veća stopa, a za male i mikro poduzetnike 20 % veća.
***
Izvori:
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2019_12_125_2507.html
https://razvoj.gov.hr/regionalni-razvoj-i-itu-mehanizam/4215
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_6206